جمعه 25 خرداد 1403
>00:00:00

بازارهای سیار


چندشنبه بازارهای محلات

 

حتما شما هم بازارهایی با عناوین، جمعه بازار، شنبه بازار، یکشنبه بازار و … به گوشتان رسیده‌ است. این بازارها، نوعی بازار سیار هستند به این معنا که فروشندگان در همان روز خاص، وسایل و بار خود را در یک مکان مخصوص پهن کرده و به فروش می‌رسانند و در پایان آن روز نیز باقی وسایل به فروش نرسیده خود را جمع‌آوری می‌کنند یعنی به اصطلاح بساط خود را از آن مکان خاص جمع می‌کنند و دوباره هفته دیگر در همان روز و مکان، بساط خود را برای فروش پهن می‌کنند. ما در ادامه قصد داریم نکات جامعی پیرامون انواع بازارهای سیار بیان کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید بازارهای سیار را بشناسید تا انتهای این مطلب را بخوانید و همراه ما باشید:

بازار سیار نوعی بازار سرباز است که به صورت سنتی در مرکز یا میدان اصلی شهر و یا هر روز در یک محله و خیابان برپا می‌شود و تفاوت عمده‌اش با سایر مراکز خرید، وجود غرفه‌های متعدد و پایین بودن قیمت‌ها نسبت به سایر مراکز خرید و از همه مهم‌تر رفت‌وآمد بیشتر اهالی در این بازارهاست. این بازار همچنین می‌تواند در یک روز خاص از هفته تشکیل شود یا به جای خیابان در یک صحن فضای باز بزرگ برپاگردد. این بازارها در مناطق مختلف جهان از جمله در آمریکای شمالی، جنوب شرق آسیا، انگلستان، یونان، ترکیه و نیز در ایران وجود دارند. این بازارها مایحتاج ضروری شهروندان را در بخش‌های غذایی، پوشاک، اقلام بهداشتی و لوازم‌خانگی و غیره تأمین می‌کنند.

از طرفی جهت ساماندهی صحیح همراه با در نظر گرفتن معیشت دستفروشان، طرحی اجرایی به صورت ایجاد بازارهای سیار در محل و محدوده مورد نظر انجام خواهد شد. این برنامه‌ها با رویکرد توانمندسازی دستفروشان اجرایی خواهد شد. شهرداری بی تردید اقدامات قانونی خود را انجام می‌دهد و در موضوع ساماندهی دستفروشان علاوه بر منافع شهر، شهروندان، تولید کنندگان و کسبه سعی می نماید با برنامه ریزی صحیح برای تسهیل تردد و استقرار کسبه هماهنگی های لازم را در این زمینه انجام دهد.

فعالیت روز بازارها از ساعت هفت صبح آغاز شده و بازار شب نوعی بازار است که شباهت بسیار به بازار روز دارد با این تفاوت که زمان برپایی آن در شب است. گاهی این بازارهای سیار هرکدام از آن‌ها با هدف فروش محصولات و کالاهای خاصی مانند بازارهای سیار خودرو، پرندگان، میوه و تره‌بار، پوشاک و بازار سیار کتاب ایجاد شده‌اند.

جمعه بازارها نقش مهمی در تأمین مایحتاج ارزان‌قیمت شهروندان برعهده داشته است و در فروش محصولات مشاغل خرد، خانگی و صنایع دستی نقش ارزنده‌ای بر عهده داشته و مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است. یکی دیگر از سوالات رایج افراد درباره بازارهای سیار این است که مکان برپایی بازارهای سیار محلات کجاست؟

 

جمعه بازار محلات

آدرس: محلات، انقلاب، خیابان مقدسی، خیابان گوشه

برای ثبت نام در بازارهای سیار از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

لینک ثبت نام