موقعیت اقتصادی

محلات داراي منابع متعدد و غني معادن سنگ زينتي و معادن سنگ تراورتن و مرمريت مي باشد كه از لحاظ كيفيت در دنيا كم نظير است.

محلات داراي منابع متعدد و غني معادن سنگ زينتي و معادن سنگ تراورتن و مرمريت مي باشد كه از لحاظ كيفيت در دنيا كم نظير است. همچنین محلات عنوان بزرگترين شهرستان كشور از لحاظ سطح زير كشت گل و گیاه ومهد پرورش گل و گياهان زينتي كشور، و رتبه اول از لحاظ تنوع توليد گل در ایران را داراست ، با سطح كشتي بالغ بر ۹۰۰ هكتار و ۷۰۰ واحد توليد گل و گياه فعال با عرضه بیش از ۳۵۰ گونه مختلف گياهان زينتي و آپارتماني و توليد ساليانه بيش از ۱۲ ميليون عدد گلدان (گلدانهاي آپارتماني و باغچه اي) ،۱۷۰ ميليون گل شاخه اي، توليد يك ميليون بسته بيد قرمز و صادراتي سالانه بیش از  ۱۰ ميليون دلار به كشور هاي ديگر محلات را به  قطب پرورش تجارت گل و گياه تبديل كرده است.

 محلات داراي رتبه نخست توليد گل هاي داودي كشور و معرفی بیش از ۸۰۰ رقم جديد از اين نوع گل برای اولین بار در جهان مي باشد. احداث دهكده گل و گياه با بكار گيري جديدترين رو ش هاي صنعت گل كاري در بخش توليد و همچنين تنها پژوهشكده گل و گياه ايران در محلات قراردارد.

محلات به عنوان بزرگترين قطب توليد كننده ماهيان زينتي كشور نيز بشمار مي رود.

کارگاههای کوچک و بزرگ تریکوبافی ، تولید انواع حلوا و ارده های کنجدی از دیگر فعالیت هاو سوغات این شهر می باشد .