چشمه های آبگرم محلات

آبگرم محلات مجموعه ‌ای از چشمه ‌های آبگرم است که در ۱۵ کیلومتری شهر محلات، در ارتفاعات بلند شمال شرق این شهرستان و در استان مرکزی واقع شده‌اند. چشمه‌ های آبگرم محلات از شهرت زیادی در استان مرکزی و همچنین سراسر ایران برخوردار است.

استفاده از چشمه‌ های آب گرم معدنی محلات سابقه باستانی داشته و می توان تاریخ استفاده از آن را با آثار باستانی خورهه همسو دانست.

چشمه ‌های آبگرم محلات شامل شش چشمه به نام‌ های شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا (بختیاری)، حکیم و روماتیسم است. تمام چشمه ‌ها به جز چشمه حکیم که دمای کمتری نسبت به سایر چشمه‌ ها دارد، برای اهداف درمانی استفاده می ‌شوند.

عمق این نوع آبهاى گرم گاهى به بیست هزار متر و دمای آنها متناسب با عمق و سرعت بالا آمدن، گاهى به صد درجه سانتى ‌گراد هم مى ‌رسد.

چشمه‌ هاى معدنى آب گرم ناحیه محلات از نظر ترکیبات شیمیایى به چشمه‌ هاى معدنى سولفاته کلسیک بان یردوبیگور فرانسه شبیه است.

گرمى و مقدار قابل ملاحظه کلسیم آن‌ ها خاصیت آرام‌ بخش، مدر، ملین و ضد مسمومیت دارد.

استحمام در چشمه ‌های شفابخش اثرات زیادی بر سلامت فیزیکی، ذهنی و روانی انسان داشته و علاوه بر فراهم کردن عناصر گرانبها برای بدن، نوشیدن و استحمام در این چشمه‌ ها نیز آرامش بخش است.

بنا به خاصیت آبدرمانی چشمه آبگرم محلات، در سال هزارو سیصد و پنجاه  تاسیساتی بر فراز کوه و در محل مظهر چشمه ساخته شد. این مجتمع دارای دو مجموعه زنانه و مردانه است که هر یک دارای استخر شنا، وان و دوش ‌های انفرادی می ‌باشند.

ترکیبات آب این چشمه شامل: سولفات کلسیک و از دسته آبهای هیپرترمال است و دردرمان بیماری های نقرس و بیماری های کبدی، صفراوی، کلیوی و دستگاه گوارش موثر است.

یکی دیگر از مواهب طبیعی موجود در ترکیبات معدنی این آب گرم، گاز رادون است که موجب درمان انواع بیماریهای ریوی می ‌شود. طبق نظر کارشناسان سازمان انرژی اتمی کشور گاز رادون فقط در این محل درصد قابل توجهی دارد.

چشمه آبگرم محلات از نوع آب ‌هاى گرم عمقى است که بیشتر از بخار خمیره سنگ‌ هاى سوزان درون پوسته زمین به وجود مى ‌آید و به سطح زمین مى ‌رسد.

چشمه آبگرم محلات از دیرباز مورد توجه سیاحان بوده و همه‌ ساله هزاران نفر از راه‌ هاى دور و نزدیک به منظور درمان امراض پوستى و استخوانى به آن مراجعه مى ‌کنند.

دمای آبگرم محلات پنجاه درجه سانتی گراد است. قابل ذکر است که افرادى که به بیمارى ریوى و قلبى مبتلا هستند نباید از آب این چشمه استفاده کنند. دوره استفاده از آبگرم محلات در فصل بهار و به ویژه تابستان است.