موقعیت اقتصادی

- صنعت گل و گیاه: این صنعت یکی از صنایع مهم و با سابقه شهرستان محلات است و باغات گل محلات با بیش از 700 واحد گلخانه ای زمینه رونق گردشگری در محلات را فراهم کرده و باعث شهرت این شهر به هلند ایران شده است. محلات با داشتن بیش از 900 هکتار اراضی زیر کشت، به عنوان شهر گل ایران مطرح است و موسس اغلب گلفروش های فعال در پایتخت و شهرهای دیگر نیز محلاتی هستند. هم اکنون یک صدم سطح زیر کشت گل و گیاه زینتی جهان در اختیار محلات است و این شهرستان بزرگترین تولید کننده گل و گیاه زینتی کشور است که در این راستا پایانه ای برای صادرات گل احداث شده و پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی نیز در این شهرستان مشغول فعالیت است.


- صنعت سنگ: از دیگر مزایای مهم شهرستان محلات صنعت سنگ است که برخورداری شهرستان محلات از معادن متعدد سنگ تراورتن و استقرار بالغ بر 300 واحد کارخانه سنگبری به همراه معادن غنی سنگ تراورتن باعث شهرت محلات در این زمینه شده است. شهرستان محلات یکی از شهرهای مستعد در خصوص سنگ تراورتن است و بخش قابل توجهی از سنگ تراورتن کشور و دنیا در محلات واقع شده و باعث تقویت شهرستان محلات در حوزه اقتصادی گردیده است.


- صنعت ماهیان زینتی: یکی دیگر از توانمندی های شهرستان محلات پرورش ماهیان زینتی است که امروزه این شهرستان به عنوان قطب تولید ماهیان زینتی کشور شناخته می شود و از نظر تولید ماهیان زینتی در جایگاه دوم و از نظر تنوع گونه های ماهیان زینتی در جایگاه اول کشور قرار گرفته است. در حال حاضر  150گونه ماهی زینتی در 17 مرکز پرورش محلات تولید می شود و این شهرستان رتبه نخست صادرات ماهیان زینتی کشور را دارا می باشد و یکی از منابع مهم اقتصادی شهرستان محسوب می شود.


- صنعت تریکو: تولیدی پوشاک از دیگر پتانسیل های مهم شهرستان محلات است که هم اکنون 90 واحد تولیدی در سطح شهرستان محلات با بیش از 900 دستگاه بافندگی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک مشغول فعالیت در این حوزه هستند که باعث تبدیل محلات به یکی از قطب های تولید پوشاک تریکو در کشور شده است. در حال حاضر محلات بعد از تهران، تبریز و اصفهان رتبه چهارم کشور در تولید این پوشاک را به خود اختصاص داده است و هزار نفر در این شهرستان به طور مستقیم در این بخش فعالیت دارند.


- صنعت گردشگری: یکی دیگر از مزایای مهم شهرستان محلات که قابلیت انجام سرمایه گذاری های گسترده و با بازدهی موثر را دارا است، صنعت گردشگری می باشد. این شهرستان با دارا بودن آثار تاریخی و طبیعی فراوان از جمله منطقه نمونه گردشگری آبگرم محلات، پارک سرچشمه، ستون های خورهه، آتشکده آتشکوه، کوچه باغ های قدیمی، یخچال نیم ور، بند نیم ور، غارها و قلعه های متعدد تاریخی، باغات گل و گیاه و بسیاری دیگر از جاذبه ها زمینه خوبی را برای حضور بیشتر سرمایه گذاران در شهرستان فراهم کرده است.