مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری:

هیئات مذهبی با رعایت توصیه های ایمنی از بروز حوادث تلخ در ایام محرم جلوگیری کنند

مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گفت: هیئات مذهبی سطح شهر با رعایت توصیه های ایمنی از بروز حوادث تلخ در ایام عزاداری امام حسین (ع) جلوگیری کنند.

هیئات مذهبی با رعایت توصیه های ایمنی از بروز حوادث تلخ در ایام محرم جلوگیری کنند
به گزارش واحد روابط عمومی شهرداری محلات، محمود فلفلی با اشاره به برخی از مهم ترین نکات ایمنی جهت پیشگیری از وقوع حوادث در مساجد، حسینیه ها و تکایای عزاداری ماه محرم بیان کرد: رعایت فاصله مناسب سیم، اتصالات، ادوات و تجهیزات الکتریکی از مواد و مصالح قابل اشتعال همچون پرده، پرچم، فرش، تابلو و... الزامی است؛ همچنین هریک از دستگاه ها و ادوات برقی علاوه بر داشتن فیوز مستقل باید دارای یک پریز مختص به خود باشد و از اخذ انشعابات متعدد از یک پریز نیز خودداری شود و به هیچ عنوان سیم یا کابل برق از زیر فرش عبور داده نشود.
وی تصریح کرد: در اخذ انشعاب از لوله کشی گاز حتما از شیلنگ های فشار قوی مخصوص و بست مناسب ( حداکثر طول شیلنگ 1.5 متر) استفاده شود؛ همچنین قسمت طبخ نذورات در مکان مناسب و دور از محیط تکایا انتخاب گردد و برای طبخ غذا با وسائل گازسوز بخصوص گاز مایع حتما باید از رگلاتورهای فشار قوی یا متناسب با شعله پخش کن اجاق ها بهره گیری شود و قسمت پخت و پز نباید در مسیر عبور و مرور افراد و محل پارک اتومبیل ها باشد.
مسئول واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با اشاره به سایر نکات مهم ایمنی یادآور شد: در کلیه قسمت ها به ویژه محل طبخ غذا باید به اندازه کافی کپسول های آتش نشانی متناسب با محل و سیار موجود باشد و کارکنان با طریقه استفاده از آنها آشنا باشند؛ همچنین در صورتی که نیاز به نگهداری سیلندرهای گاز است، مکان مناسب خارج از فضای عمومی در نظر گرفته شود و هیئات از دود کردن اسپند و امثال آن با استفاده از ذغال و منقل در داخل هیئت و تکایا خودداری کنند.
وی افزود: مسئولین هیئات و مساجد می بایست نسبت به بررسی و شارژ کپسول های اطفا حریق خود اقدام نمایند و نسبت به نصب کپسول های دو کیلیویی در کنار موتوربرق های سیار همراه هیئت اقدام نمایند؛ همچنین داربست کاران می بایست جهت جلوگیری از وقوع حوادث برق گرفتگی در حریم خطوط برق و مقابل شیرهای آتش نشانی از نصب داربست و بنرهای تبلیغاتی خودداری کنند.   
فلفلی با بیان ضرورت پیش بینی مسیر مناسب جهت تردد اضطراری خودروهای امدادی گفت: ضروری است مسیرهای عمومی و امداد رسانی به شهروندان در هر نقطه از شهر، در روزهای عزاداری و برگزاری مراسم خاص کاملا باز باشد و شهروندان در صورت مشاهده ماشین های امدادی نهایت همکاری را جهت بازگشایی مسیر به عمل آورند.
این مقام مسئول در خصوص تمهیدات پیش بینی شده توسط آتش نشانی محلات جهت برگزاری هرچه امن تر مراسم عزاداری خاطرنشان ساخت: مساجد و هیئاتی که فاقد کپسول اطفا حریق می باشند می توانند با معرفی یک نفر به عنوان نماینده در طول مراسم عزاداری از آتش نشانی محلات کپسول امانت دریافت کنند.

نظرات

 
 
Captcha